پوشش قانونی برای دانشگاهها

 

 

 در حالی كه پیش بینی می شود، این لباس با استقبال دانشجویان روبه رو نشود چون آنان لباس فرم را باعث محدودیت خود می دانند.ایده تهیه الگویی به عنوان لباس فرم دانشجویی از آبان ۸۷ مطرح شد؛ زمانی كه فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران با انتقاد از این كه اگر دانشجویی با لباس میهمانی به دانشگاه می آید، او را راه ندهید در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان، از آمادگی دانشگاه تهران برای به كارگیری لباس فرم خبر داد.

 وی برای سر و سامان دادن به وضعیت پوشش دانشجویان، از آنان خواست تا ایده استفاده از لباس فرم را مرور كنند.

در آن زمان هرچند برخی نمایندگان مجلس مانند اسدالله عباسی، عضو كمیسیون آموزش، با این توجیه كه این كار مبنای فرهنگی ندارد، هشدار دادند كه نسبت به لباس فرم دانشجویان واكنش نشان می دهند، اما در سال جاری هم با انگیزه رعایت حجاب و عفاف در دانشگاه ها، بحث لباس فرم دانشجویان زنده شد.

● لباس فرم، سلیقه ای، اجباری یا...؟

گفتگو با دانشجویان نشان می دهد كه آنان نیز با پوشش مناسب در دانشگاه مخالف نیستند. عذرا كریمی ، دانشجوی كارشناسی ارشد بیوشیمی می گوید: با دستورالعمل و قوانین مربوط به حجاب و پوشش مناسب در دانشگاه ها موافقم، اما با لباس فرم موافق نیستم. شما در هیچ جای دنیا نمی توانید دانشجویان را در لباس فرم ببینید، اما اگر دستورالعملی برای پوشش مناسب، مطابق با استانداردهای جامعه ارائه شود، كاملا موافقم.

آتوسا كلاهی، دانشجوی كارشناسی جغرافیا هم با تایید لباس مناسب در دانشگاه ها می گوید: آیا این لباس فرم فقط برای دخترهاست یا پسرها هم مجبورند این پوشش را رعایت كنند. به گفته او در حال حاضر تمام اتهامات به سمت دختران دانشجوست و آنها مجبورند مانتو، شلوار و مقنعه گشاد و تیره رنگ بپوشند، در حالی كه پسرها با پیراهن آستین كوتاه و شلوار جین به دانشگاه می آیند. این دانشجو می گوید: اگر قرار است قانونی اجرا شود باید همه را در بر بگیرد.

روزبه خدابخش، دانشجوی طراحی صنعتی است كه طراحی لباس فرم را از دغدغه های خودش می داند و توضیح می دهد: الگوی لباس فرم برای اقشار مختلف باید متناسب با كاركرد، مسوولیت، سن و سال، جنسیت و... باشد. اگر نگاهی به لباس های فرمی كه در حال حاضر در مشاغل مختلف استفاده می شود، داشته باشید، می بینید این معیارها در طراحی لباس فرم دیده نشده اند. مثلا لباس فرم خانم ها تقریبا در تمام مشاغل یكسان است و به نوعی دست و پاگیر طراحی می شود. رنگ لباس و سن افراد هم در طراحی لباس فرم مهم است. دانش آموزان معمولا مجبورند لباسی بپوشند كه با سنشان سازگار نیست و رنگ تیره لباس فرم دانش آموزان آنها را كسل و افسرده می كند.

● لباس فرم نه، پوشش قانونمند بله

شاید به دلیل همین انتقادهاست كه طراحی لباس فرم و یك شكل برای دانشجویان به تاخیر می افتد، اما هر زمان كه انتقادی از وضع حجاب و عفاف در دانشگاه ها مطرح می شود بحث لباس فرم هم داغ می شود، این در حالی است كه تجربه سایر كشورها نشان می دهد، دانشگاه های معتبر كشورهای پیشرفته لباس فرم را برای دانشجویان طراحی نكرده اند، اما دستورالعمل های موجهی دارند كه دانشجو را به رعایت قوانین و دستورالعمل ها وامی دارد. بتازگی نیره قوی در نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها، كتابی با عنوان ضوابط پوشش در دانشگاه های جهان چاپ كرده است كه نشان می دهد در دانشگاه های دنیا هم دانشجو با توجه به نقش خود در محیط علمی دانشگاه موظف به رعایت اصول خاصی از آرایش و پوشش است و آنچنان كه در محیط بیرون از دانشگاه آزاد است هرچه می خواهد بپوشد ،در دانشگاه مجاز نیست.

● دانشگاه آكسفورد، پوشیدن لباس بدن نما ممنوع !

در دانشگاه آكسفورد انگلستان، دانشجویان ترغیب می شوند كه در مراسم عمومی دانشگاه لباس رسمی بپوشند، مردان باید ظاهر تمیز داشته باشند، لباس باز و بدن نما، شلوارك بالای زانو نپوشند، رنگ موی دانشجویان باید طبیعی و بدون مدل های افراطی باشد، خط ریش ها نباید بلند باشد، گوشواره برای مردان قابل پذیرش نیست، زنان نیز حق پوشیدن بلوزهای بدون آستین، تنگ یا پیراهن های بالای زانو را ندارند. خالكوبی و پوشیدن صندل و دمپایی در محیط دانشگاه مجاز نیست.

● دانشگاه میسوری، زیورآلات خاص ممنوع!

دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری، دانشجویان خود را موظف می كند كه از پوشیدن شلوارك های كوتاه، پیراهن های ركابی، لباس های جین پاره و چاك دار، تردد با دمپایی و استفاده از زیور آلاتی كه نیازمند سوراخ كردن اعضای بدن باشد، خودداری كنند. دانشجویان هرگونه خالكوبی روی بدنشان را بپوشانند. در این دانشگاه، مدیر قسمت «موفقیت دانشجویی» این اختیار را دارد كه شیوه های آرایش مو، صورت و پوشش غیرعادی را رد و غیرقابل قبول اعلام كند.

● دانشگاه فلوریدا، كفش پاشنه بلند ممنوع!

در دانشگاه ایالتی فلوریدا در ایالات متحده آمریكا، ضوابط پوشش از ساعت ۳۰ / ۷ صبح تا ۳۰ / ۱۵ در محوطه دانشگاه اجرا می شود. در این دانشگاه براساس دستورالعمل داخلی، تمام شلوارها و دامن هایی كه پوشیده می شوند نباید بیش از حد كوتاه باشند. شلوارها، شلوارك ها و دامن هایی كه حلقه كمربند دارند باید همراه با كمربند استفاده شوند، جین آبی رنگ باید یكدست و بدون سوراخ و شكافتگی باشد. پیراهن های زنانه باید آستین دار باشند. پوشیدن كفش های پاشنه بلند (بلندتر از ۲ اینچ) و پاشنه های میخی مجاز نیست.

براساس دستورالعمل داخلی این دانشگاه، در روزهای معنوی و مذهبی دانشجویان موظفند از پوشیدن هر نوع پوششی كه در بردارنده عبارات زشت و توهین آمیز به مقدسات باشد، خودداری كنند. هر نوع پیراهن كلاه دار، كت و ژاكت بادگیر، پوشش سر، لباس و پوشش با پارگی، پیراهن زنانه پشت باز، پیراهن یا بلوز یقه باز و پوشش بدن نما یا شلوارهای افتاده و آویزان خودداری كنند.

● دانشگاه تگزاس،موهای بلند و پریشان ممنوع!

دانشگاه تگزاس آمریكا هم معیارهای پوششی و رفتاری خاصی دارد كه شامل وضعیت ظاهری و رعایت ادب و احترام است. در بخش هایی از مقررات پوشش در این دانشگاه آمده است: موهای دانشجویان باید مرتب و به رنگ طبیعی باشد، موهای بلند را پشت سر جمع كنید، ریش كوتاه و مرتب شود، بلندی ناخن ها بیش از نیم اینچ مجاز نیست، ناخن ها نباید لبه های تیز داشته باشد. در صورت استفاده از لاك ناخن، دانشجویان باید از استعمال لاك های سیاه، سبز، زرد و زرشكی خودداری كنند، استفاده از زیورآلات و ناخن مصنوعی هم در محیط دانشگاه ممنوع است.

ریاست دانشگاه، زیورآلاتی كه در محیط دانشگاه برای دانشجویان مجاز اعلام كرده شامل حلقه ازدواج، گردنبند شامل یك زنجیر ساده و یك ساعت مچی است و استفاده بیش از یك جفت گوشواره مجاز نیست. به دستور مسوولان دانشگاه، استفاده از عینك های آفتابی در فضای مسقف به شرطی مجاز است كه پزشك آن را تجویز كرده باشد. خالكوبی های بدن باید پوشانده شوند و پوشیدن جوراب به جز جوراب های تزیینی و توری چه برای زنان و چه مردان الزامی است.

● شیوه نامه برخورد با متخلفان

در بیشتر این دانشگاه ها با تخلفات ضوابط پوشش در ۳ مرحله برخورد می شود. مرحله اول شامل تذكر به دانشجوست. در این مرحله طی نامه ای مورد تخلف به دانشجو اخطار داده می شود. در مرتبه دوم مكالمه یا مشاوره تلفنی بین استاد و دانشجو یا ولی و پشتیبان دانشجو صورت می گیرد و بالاخره در صورتی كه مشكل حل نشد، جلسه ای با حضور مدیر و ولی یا پشتیبان دانشجو برگزار می شود كه در این جلسه دانشجو ناچار است برای ادامه تحصیل در دانشگاه تعهد كتبی با امضای ولی یا پشتیبان بدهد. در این صورت دانشجو نزول درجه و كاهش امتیاز شهروندی خواهد داشت. همان طور كه مشاهده می شود در تمام دانشگاه های دنیا، ضوابطی برای پوشش دانشجویان وجود دارد كه این نوع پوشش در دانشگاه ها و كشورهای مختلف متفاوت است. این ضوابط و مقررات را مسوولان دانشگاه با توجه به شرایط اجتماعی و عرف جامعه ای كه دانشگاه در آن وجود دارد، تعیین می كنند. به نظر می رسد دانشگاه های ایران نیز متناسب با ارزش ها و هنجارهای عرفی نیازمند تدوین ضوابط و دستورالعمل هایی هستند كه نه محدودكننده باشد نه خارج از عرف و قواعد اجتماعی. توجه به رنگ، فرم و خواست و نیاز جوانان می تواند میزان پذیرش مفاد دستورالعمل را از سوی دانشجویان تسهیل بخشد. در این صورت نیازی نیست با ابزار لباس فرم بر محدودیت ها و نگرش منفی دانشجویان نسبت به دستورالعمل های موجود دامن بزنیم...../تحلیل:جام جم

نوشته شده در  2018-04-23  توسط guitar20 


رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن زالو چیست؟
نقش دینگ در صنعت حمل و نقل
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ